کمبود ویتامین B12 به روند رشد کودکان آسیب می رساند

طبق یک مطالعه جدید، کمبود ویتامین B12 در نوزادان منجر به رشد ضعیف حرکتی و کم خونی می شود.
به گزارش خبرنگار مهر به نقل از ساینس دیلی، کمبود B12 یک مشکل بزرگ و در عین حال نادیده گرفته شده است. به گفته محققان دانشگاه کپنهاگ دانمارک، این مشکل نیازمند راه حل های جدید است.

کمبود ویتامین B12 نه تنها به طور بالقوه منجر به کم خونی می‌شود، بلکه می‌تواند به سیستم عصبی آسیب برساند. و برای کودکان خردسال، B12 برای رشد مغز بسیار مهم است.

«هنریک فریس»، محقق ارشد این مطالعه و استاد گروه تغذیه و ورزش دانشگاه کپنهاگ، می‌گوید: «در میان بسیاری از کودکانی که در مطالعه ما شرکت کردند، ما یک ارتباط قوی بین کمبود ویتامین B12 و رشد ضعیف حرکتی و کم خونی پیدا کردیم.»

سال‌هاست که در سرتاسر جهان به کمبود ویتامین A، روی و آهن توجه می‌شود، در حالی که تحقیقات کمی در مورد کمبود B12 وجود دارد.

بیش از 1000 کودک مبتلا به سوءتغذیه حاد 6 تا 23 ماهه در این مطالعه شرکت کردند. سطح ویتامین B12 کودکان هم قبل و هم بعد از سه ماه رژیم غذایی روزانه حاوی محتوای توصیه شده B12 اندازه گیری شد. هنگامی که مطالعه شروع شد، دو سوم از کودکان سطح B12 پایین یا حاشیه‌ای داشتند.

حتی پس از سه ماه تسکین غذایی، یک سوم از کودکان همچنان سطح پایین یا حاشیه‌ای ذخیره B12 را داشتند. توضیح تأسف بار این است که محدودیتی برای میزان جذب B12 وجود دارد.

به گفته محققان: روده کودک تنها می‌تواند 1 میکروگرم B12 را در هر وعده غذایی جذب کند. بنابراین، اگر کودکی ۵۰۰ میکروگرم کمبود داشته باشد، بیش از چند هفته طول می‌کشد تا کمبود او جبران شود.

از آنجایی که بدن ما نمی‌تواند به تنهایی B12 تولید کند، باید آن را از طریق محصولات حیوانی یا مکمل‌های دارویی تأمین کرد. با این حال، در بسیاری از کشورهای کم درآمد، دسترسی به غذاهای حیوانی برای عموم مردم بسیار دشوار است.