سهم ۲۵ درصدی دخانیات از سرطان ها/ ارتباط فرزندآوری و سرطان زنان

یک متخصص رادیوتراپی انکولوژی، در خصوص شیوع و بروز افزایش سرطان در کشور، چند عامل را مورد توجه قرار داد.

حسین فودازی،  از تغییر هرم سنی جمعیت به عنوان مهم‌ترین عامل شیوع و بروز سرطان در کشور نام برد و گفت: سرطان در جمعیت میانسال و سالخورده، از شیوع و بروز بیشتری برخوردار است و جمعیت دهه ۶۰ و ۷۰ کشور نیز رو به میانسالی و سالمندی پیش می‌رود. 

وی با عنوان این مطلب که میزان شیوع سرطان در همه دنیا با افزایش سن مرتبط است، افزود: سرطان‌هایی مثل پروستات در آقایان و سرطان پستان در خانم‌ها، از جمله شایع‌ترین سرطان‌هایی هستند که در میانسالی و پیری، شایع می‌شود. 

سخنران دومین همایش ملی سرطان، در ادامه به تغییر محیط زندگی از روستایی به شهری اشاره کرد و گفت: کم تحرکی در زندگی شهری، آلودگی‌های زیست محیطی و…، از دیگر علل افزایش شیوع سرطان‌ها تلقی می‌شوند.

 فودازی، از آلودگی‌های زیست محیطی به عنوان یکی از مهم‌ترین عوامل مرگ و میر بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت نام برد و افزود: تنفس هوای آلوده، علاوه بر اینکه ریه‌ها را تهدید می‌کند، به دستگاه گوارش نیز آسیب می‌زند. 

ابن متخصص رادیوتراپی انکولوژی ادامه داد: تغییر سبک زندگی، مصرف فست فودها و کم تحرکی در زندگی شهری، به همراه آلودگی‌های زیست محیطی، باعث می‌شود تا موتاسیون‌های ژنی اتفاق بیافتد. 

فودازی به وضعیت شیوع سرطان‌ها در ایران اشاره کرد و گفت: آنچه را در بالین می‌بینیم، این است که بروز سرطان در سنین پایین با شیوع بیشتر، حتماً نیاز به بررسی‌های بیشتری دارد.

 وی با اشاره به سرطان‌های دستگاه گوارش، افزود: سبک زندگی و نوع تغذیه، تأثیر زیادی در شیوع و بروز این سرطان‌ها دارد.

منبع: خبرگزاری مهر